Porady

Jak urządzić małą szklarnię? Co w niej sadzić?

wnętrze małej szklarni, pomidory, sałata oraz zielona konewka

Szklarnie stwarzają mikroklimat sprzyjający wzrostowi roślin ciepłolubnych, zwłaszcza warzyw i ziół. Cenione są zarówno przez rolników, jak i posiadaczy przydomowych ogrodów. Niezależnie od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz założyć własną szklarnię. Podpowiadamy, jakie rozwiązania masz do wyboru, jak urządzić małą szklarnię oraz co w niej sadzić. Zapraszamy do lektury.

Mała szklarnia – jaka szklarnia do przydomowego ogródka?

Szklarnię można wybudować praktycznie wszędzie. Ważne, tylko aby teren był możliwie najbardziej płaski, wówczas konstrukcja nie będzie wymagała żadnego wstępnego przygotowania. Istotne jest też nasłonecznienie. Szklarnię stawiamy z dala od rozłożystych koron drzew, które zabierają dostęp do promieni słonecznych.

Rozmiar szklarni ma znaczenie jedynie dla wielkości upraw. Jeśli więc dysponujesz niewielką przestrzenią, bez problemu możesz postawić małą szklarnię i posadzić w niej wybrane gatunki warzyw i ziół.

Warto wiedzieć, że atutem małych szklarni (poniżej 35 m²) jest brak konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Sam zamiar powinniśmy jednak zgłosić do odpowiedniego organu. Brak sprzeciwu w drodze administracyjnej oznacza zgodę. Niestety niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą lub nakazem rozbiórki samowoli budowlanej. Warto dopilnować tego zwłaszcza, jeśli tuż za płotem mamy nieżyczliwego sąsiada.

Z czego zbudować małą szklarnię w ogrodzie?

wnętrze małej szklarni a z roślinami w doniczkach

Zaczynamy od wyboru lokalizacji. Szklarnia niezależnie od rozmiarów powinna być ulokowana w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Warto również tak ustawić budynek względem stron świata, aby dłuższy bok był ustawiony ze wschodu na zachód. Wówczas jeszcze więcej słońca zapewnimy naszym roślinom.

Kolejna kwestia do przemyślenia to budowa fundamentu. Niektórzy z niego rezygnują, dzięki czemu zyskują szklarnię łatwą w demontażu. Warto jednak wiedzieć, że fundament nadaje konstrukcji większej stabilności i odporności na porywisty wiatr. Jeśli więc planujesz stałą uprawę roślin w wybranym miejscu, lepiej zdecyduj się na ten solidniejszy wariant.

Konstrukcja nośna szklarni może być drewniana lub metalowa. Oba materiały wymagają konserwacji, która zabezpieczy je przed działaniem wilgoci i promieniowani słonecznych. Najprostsze poszycie może być wykonane z folii, jednak to rozwiązaniem ma kilka wad. Nie wygląda estetycznie, a przecież w małym ogrodzie obiekt będzie dobrze wyeksponowany, a do tego folia szybko niszczeje. Popularniejszym rozwiązaniem są szklarnie poliwęglanowe, które są trwałe, a wyglądem przypominają te z hartowanego szkła.

Więcej na ten temat przeczytaj w poradniku: Szklarnia

W marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych możesz kupić gotowe konstrukcje do samodzielnego montażu. Zakup gotowej szklarni jest wart rozważenia, ponieważ zwalnia Cię z konieczności wykonywania projektu i szukania odpowiednich materiałów, ich docinania i zabezpieczania. Małe szklarnie gotowe mogą zajmować jedynie 8 m², więc będą idealne do przydomowego ogródka.

Jak urządzić małą szklarnię i jakie rośliny w niej sadzić?

Mała szklarnia nie musi stanowić dużego ograniczenia w doborze roślin do uprawy. Wiele zależy od sprytnego zaaranżowania przestrzeni. Nawet 8 m² może zapewnić dostęp do świeżych warzyw i ziół.

Jednym ze sposobów na dobre wykorzystanie przestrzeni w szklarni jest sadzenie pnących odmian np. pomidorów lub ogórków. Wówczas montujemy sznurki od donic lub gruntu, aż po sufit. Będą one podtrzymywać pnącza oraz dojrzewające owoce i warzywa. Takie rozwiązanie zapewni maksymalne wykorzystanie miejsca oraz da odpowiednią ilość światła każdej sadzonce.

Innym sposobem jest uprawa roślin w donicach ustawionych piętrowo na regałach. Tu znowu zyskujemy pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i szansę na wielokrotnie większe zbiory. Do uprawy w donicach nadają się nowalijki, takie jak: rzodkiew, szczypiorek, sałata, roszponka, rukola, a także wszelkie zioła, które lubią ciepło i wilgotny mikroklimat.

W ten sam sposób możemy przygotować rozsady, czyli sadzonki wysiane z nasion: brokuła, kapusty, pora, selera i wiele innych. Rozwiązanie to przypadnie go gustu wszystkim, którym zależy na jedzeniu zdrowych warzyw, ze sprawdzonych źródeł. Nie ma bowiem lepszego niż nasze własne.

Mini szklarnie, czyli szklarnia na parapet

pojemnik z małymi sadzonkami w mini szklarni ogrodowej

Nie wszyscy mogą spełnić marzenie o własnym ogrodzie. Za jego walorami tęsknią w szczególności mieszkańcy blokowisk, którzy kochają kontakt z naturą i świeże, dobre jedzenie. Należysz do tych osób? Jeśli tak, to wiedz, że nie musisz rezygnować z pragnienia posiadania własnego ogródka. Możesz taki założyć na balkonie lub na… parapecie. Pomoże Ci w tym mini szklarnia.

Mini szklarnię możesz zbudować samodzielnie lub kupić gotową. Charakteryzuje się ona niewielkimi rozmiarami. Przypomina pudełko przykryte przezroczystą pokrywką. Składa się z kuwety i pokrywy, które można kupić w komplecie lub osobno. Bardziej rozbudowane modele, przeznaczone na balkon mogą wyglądać jak regał z foliowym poszyciem.

Podobnie jak w przypadku szklarni ogrodowych, tak i mini szklarnia powinna mieć zapewniony maksymalny dostęp do słońca, dlatego stawiamy ją w najbardziej nasłonecznionym pomieszczeniu. Mini szklarnie sprawdzają się szczególnie do uprawy ziół, nowalijek i rozsadników. W tym trzecim przypadku są często wykorzystywane również przez ogrodników.

Jak widzisz, dostępna przestrzeń nie stanowi większego ograniczenia w uprawie warzyw i ziół. Wystarczy wyszukać odpowiednie rozwiązania i dopasować je do swoich potrzeb i możliwości. Mała szklarnia zdecydowanie pomoże Ci spełnić marzenie o własnej uprawie ciepłolubnych roślin.

Źródła zdjęc: unsplush.com, pixabay.com

Similar Posts