Własny dach nad głową – marzenie większości ludzi. Własny dom w szybkim tempie – to możliwe, o ile zdecydujemy się na zakup budynku wyprodukowanego w fabryce w częściach lub gotowych segmentach, czyli modułach. Zanim taka decyzja zapadnie warto poznać zalety i wady budownictwa modułowego.
Moduł – co to jest?
Moduł, czyli cześć składowa, to element domu, który ma najczęściej kształt prostopadłościanu – wygląda jak klocek do zabawy. Można mieszkać w małym domu złożonym z jednego klocka, albo zestawiać ze sobą dowolną ilość modułów. W zależności od projektu i podłoża moduły ustawia się na jednym poziomie, albo piętrowo.
Domy modułowe to także konstrukcje składane z fabrycznie wyprodukowanych ścian i stropów, które łączone są na miejscu przeznaczenia.
Moduły domów tworzy się w różnych technologiach i z odmiennych materiałów. Najczęściej spotyka się modułowe domy szkieletowe oraz wykonane z keramzybetonu. Pierwsze mają ramy z drewna wypełnione materiałami izolacyjnymi wykończone płytami karton – gipsu lub innymi (np. MFP); drugie tworzy się budując ramy metalowe, które wypełnia się betonem z dodatkiem keramzytu. Zastosowanie keramzytu znacznie zmniejsza ciężar przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich własności, jakie posiada beton.
Zalety domów modułowych
Zdecydowanie najważniejszym walorem budownictwa modułowego jest szybkość wznoszenia obiektów. Własny dom można mieć w ciągu 30 – 60 dni. Od wyboru projektu do przywózki modułów na budowę mija zazwyczaj miesiąc, montaż to kilka dni, reszta – prace wykończeniowe.
Kolejna zaleta modułów wiąże się z możliwością budowania domów niezależnie od pory roku. W tradycyjnych sposobach budowania nie rozpoczyna się prac zimą, czy późną jesienią. Domy modułowe można stawiać w dowolnym czasie, nie trzeba spieszyć się z zamykaniem i zabezpieczaniem, nic bowiem nie może im zaszkodzić, gdyż są niemal gotowe do zamieszkania.
Istotna jest również możliwość stawiania domów modułowych na różnych podłożach. Większość z nich nie wymaga lania solidnych fundamentów, więc przygotowanie podłoża jest i łatwiejsze i tańsze, niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych.
Budownictwo modułowe jest dynamiczne i mobilne. Każdy dom złożony z modułów można rozebrać i przewieźć w inne miejsce. Sprzyja to mobilności zawodowej, czyli częstej zmianie miejsca zamieszkania w związku z nową pracą.
Dynamika, to nic innego jak dostosowywanie wielkości domu do potrzeb jego mieszkańców. Rozwój rodziny – zawarcie związku małżeńskiego i pojawienie się kolejnych dzieci oraz stabilizacja finansowa, to powody do rozbudowywania domu. Gdy dzieci odejdą z domu rodzinnego, albo na gorsze zmieni się sytuacja finansowa właścicieli, można zmniejszyć powierzchnię domu poprzez odłączanie nadmiarowych modułów.
Wady systemów budownictwa modułowego
Za podstawową wadę uznaje się konieczność zgromadzenia finansów na pokrycie kosztu domu jeszcze przed jego postawieniem. Dom murowany wznoszony przez wiele miesięcy a nawet lat pozwala na finansowanie transzami. Decydując się na zakup modułów płacimy jak za towar w sklepie. Oczywiście nie ogranicza to w żaden sposób możliwości kredytowania – tak jak każdy produkt domy modułowe też można zakupić na raty.
Inwestorzy wybierający ten rodzaj domu powinni również pamiętać, że nie będą mieć wpływu ani na podział i przeznaczenie pomieszczeń ani na wybór materiałów budowlanych.
Nie bez znaczenie jest również konieczność użycia specjalnego dźwigu do montażu domu. Nie wszędzie taki dźwig może dojechać, więc położenie działki bywa przeszkodą w budowie modułowego domu.