Zastanawiasz się, jaką masę szpachlową kupić do wykończenia ścian? Można wybrać masę gipsową, ale też polimerową, cementową lub wapienną. Która będzie dla Ciebie najlepsza? W starych domach ściany zazwyczaj nie były wykańczane gładziami. Stosowano wtedy tynk cementowo- wapienny, który miał dość ziarnistą strukturę. Nie wyglądało to zbyt ładnie, to trzeba przyznać. Lata eksploatacji powodują też, że na powierzchni tynku, niezależnie od jego rodzaju, robią się dziury, wgniecenia, zarysowania oraz pęknięcia, których podczas remontu trzeba się pozbyć. Remont wnętrz jest doskonałą okazją, żeby doprowadzić ściany do reprezentacyjnego wyglądu. Wystarczy je naprawić i ułożyć na nich gładź.
Co masz do wyboru?
Najpopularniejsza jest masa szpachlowo- gipsowa. Wykonana jest z drobno zmielonego gipsu naturalnego lub syntetycznego. Masy szpachlowe wyprodukowane z naturalnego są bielsze oraz dłużej się wiążą. Natomiast masy z gipsu syntetycznego wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Masy gipsowe nie nadają się do układania w pomieszczeniach o znacznie podwyższonej wilgotności, na przykład w pralniach i w suszarniach. Z uwagi na swoją chłonność masy gipsowe mogą się odklejać od podłoża i pękać. Gips prowadzi również do korozji stali. Z tego względu elementy z tego materiału powinny być albo zabezpieczone przed rdzewieniem lub odizolowane od gładzi. Standardowo ułożoną masę trzeba następnie przeszlifować, co jest związane z bardzo dużym pyleniem. W sprzedaży są też masy, których nie trzeba szlifować. Nanoszone są one jednowarstwowo. Należy je też bardzo starannie wyrównać. Tego rodzaju masę muszą kłaść tylko osoby, które mają dużo cierpliwości i odpowiednie doświadczenie.
Na rynku dostępne są również masy gipsowe w kolorze białym. Wykonane są z gipsu alabastrowego. Mają naprawdę bardzo biały odcień. W czasie ich malowanie zużywa się mniej farby. Masy szpachlowe sprzedaje się w workach jako suchą mieszankę. Przed użyciem należy je rozrobić odpowiednią porcją wody. Niektóre masy szpachlowe są właściwe również do końcowego wygładzania na mokro. W znacznym stopniu skraca to czas pracy oraz likwiduje szlifowanie na sucho, które się uciążliwe z uwagi na pylenie.
Masy szpachlowe wapienne
Spoiwem masy szpachlowej wapiennej jest wapno. Umożliwia ono uzyskanie warstwy, która nie przekracza 5 mm grubości. Masy wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo. Przepuszczają parę i mają biały kolor. Dzięki nim można uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Łatwo je urabiać oraz mają niezłą przyczepność do podłoża.