Porady

Płyta paździerzowa – podstawowe informacje o właściwościach i zastosowaniu

Płyta paździerzowa – podstawowe informacje o właściwościach i zastosowaniu

Można o niej śmiało powiedzieć: pramatka płyt budowlanych. Wciąż jest stosowana, ale coraz częściej bywa zastępowana przez nowoczesne płyty OSB, MDF czy płyty wiórowe. I choć pozycji lidera płyta z paździerzy raczej już nie odzyska, to jej niektóre właściwości sprawiają, że bywa niezastąpiona.

Jak powstaje płyta paździerzowa?

Zanim z wytwórni płyt wyjadą ciężarówki z arkuszami płyt paździerzowych trzeba pozyskać podstawowy surowiec – paździerze. Są to zdrewniałe osłonki chroniące włókna lnu lub konopi. Po procesie obróbki roślin włóknistych odwiewane są odpady, czyli paździerze, które następnie prasuje się i zwija w wielkie bele, które dostarczane są do producentów płyt.

W wytwórni płyt paździerze mieszane są ze specjalnym klejem, a czasem również z innymi komponentami pochodzenia naturalnego, po czym poddawane są działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury  i prasowane w arkusze o różnej wielkości i grubości. 

Właściwości i zastosowanie płyt paździerzowych

Gotowy wyrób charakteryzuje się znaczną gęstością, wytrzymałością na rozciąganie w kierunku prostopadłym do płaszczyzny a także dużą odpornością na zginanie. Niestety płyta wiórowa nie jest odporna na działanie wilgoci, przez co została zastąpiona innymi płytami niewrażliwymi na wodę. Kiedyś była podstawą dla meblarstwa – dzisiaj wykorzystuje się ją w ograniczonym zakresie do tworzenia konstrukcji mebli tapicerowanych. Odpowiednio oszlifowana i pokryta okleiną lub laminatem nadaje się na blaty, stoliki, komody, biurka, szafki i szafy.

Jest materiałem cenionym przez majsterkowiczów – budy dla psów, karmniki, skrzynki i wszelkiego rodzaju pojemniki w ich wykonaniu znakomicie sprawdzają się w praktyce.

W budownictwie płytę paździerzową wykorzystuje się do uzupełniania ścianek działowych a także jako materiał izolacyjny czy wykładzinowy.

Jak kupić płytę wiórową?

Ze względu na wrażliwość na wilgoć ważne jest odpowiednie przechowywanie płyt. Jeśli przed zakupem mamy możliwość naocznego sprawdzenia w magazynie, w jaki sposób płyty są ułożone i czy nie toczy się na nich proces rozwoju pleśni czy grzybów, to warto to uczynić albo upewnić się u sprzedawcy co do warunków przechowywania.

Najczęściej oferuje się arkusze w dwóch rozmiarach: 267 cmx110 cm oraz 244 cm x 122 cm. Grubość płyty w mm może mieć wartość: 8, 12, 16,20, 22, 26, 30, 26, 40 i 50.

Duża litera L oznacza surowiec lniany lub mieszany, K to oznaczenie płyty paździerzowej z konopi bez domieszki. Cyframi oznacza się rodzaj wykończenia: 0 – płyta nieoszlifowana, 1-  oszlifowana z jednej strony. 2 – szlif dwustronny.

Ponadto podaje się zawsze gęstość płyty, czyli ciężar właściwy w kG/cm3.

Rozmiar, gęstość oraz sposób obróbki mają wpływ na różnicę w cenie. Metr kwadratowy najtańszej płyty to wydatek około 30 PLN.

Similar Posts