Porady

Reduktor ciśnienia wody – skuteczna ochrona instalacji!

Reduktor ciśnienia wody – skuteczna ochrona instalacji!

Różnice ciśnienia w instalacji wodociągowej mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Najprostszym i najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym jest reduktor ciśnienia wody, który utrzymuje ciśnienie wewnątrz rur na odpowiednim poziomie. Dowiedz się, jak działa i jaki rodzaj reduktora będzie najlepszy dla Twojego domu! 

Zmienne ciśnienie w rurach skąd się bierze?

Woda swobodnie płynie z kranów w naszych domach dzięki ciśnieniu wewnątrz rur. Biorąc pod uwagę, jak złożona jest sieć wodno-kanalizacyjna, bardzo trudno jest o jednakową siłę ciśnienia we wszystkich ośrodkach wodnych w domu. Przyczyny wysokiego ciśnienia w rurach wcale nie mają związku z awarią: 

– Ciśnienie wzrasta, kiedy korzystanie z wody w danym obszarze maleje, co zdarza się każdej nocy.

– Różnica w ciśnieniu spowodowana jest również wyższym ciśnieniem w instalacji doprowadzającej wodę do rur w domach. 

Skoki ciśnienia w instalacji są zjawiskiem nieuniknionym, a kiedy przekraczają 5 bar, mogą doprowadzić do szkód, które będą zakończone interwencją fachowca. 

Jaki reduktor ciśnienia wody wybrać?

Każdy reduktor ciśnienia wody działa na tej samej zasadzie: membrany reagującej na zmiany ciśnienia wewnątrz instalacji. Membrana pod naciskiem ciśnienia unosi lub opuszcza uszczelkę. Jednak urządzenia dostępne na rynku różnią się między sobą szczegółami: 

– Reduktor może być wykonany z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Urządzenia z mosiądzu są droższe, ale również bardziej wytrzymałe.

– Jeden rodzaj reduktorów ma z góry ustaloną wartość ciśnienia nastawy, której nie możemy zmieniać po zamontowaniu urządzenia.

– Drugi rodzaj posiada regulowaną nastawę ciśnienia, co pozwala na perfekcyjne dostosowanie działania reduktora do potrzeb.

– Reduktor trzeba dobrać również pod względem wielkości otworu łączącego go z rurą doprowadzającą wodę, jaka znajduje się w mieszkaniu.

– Dostępne są reduktory z filtrem lub bez filtra. Fachowcy polecają pierwsze rozwiązanie, ponieważ filtr chroni reduktor przed uszkodzeniami. Do czyszczenia filtra nie potrzebujesz specjalisty, z łatwością zrobisz to sam.

– Warto zainwestować w reduktor z dobrej jakości manometrem, który da nam jasny obraz ciśnienia wewnątrz systemu rur. 

Reduktor ciśnienia wody nie tylko reguluje ciśnienie wewnątrz instalacji, ale również pozwala na oszczędność wody, co przekłada się na niższe rachunki. Brak reduktora może zakończyć się poważną awarią, która narazi nas na nieprzewidziane koszta. Zamontowanie reduktora jest zdecydowanie lepszą alternatywą. 

Similar Posts