Porady

Studzienka rewizyjna – zabezpiecz dom na wypadek awarii!

Studzienka rewizyjna – zabezpiecz dom na wypadek awarii!

Studzienki rewizyjne to doskonałe narzędzia pozwalające kontrolować stan rur kanalizacyjnych biegnących pod domem. Dowiedz się, jak działa studzienka kontrolna i czy warto instalować ją na swojej działce!

 

Jak działa studzienka rewizyjna?

Studzienka rewizyjna to najczęściej betonowa konstrukcja, o średnicy metra lub odrobinę więcej. Wielkość studzienki zależna jest od głębokości rur. Studzienki kontrolne z reguły stawia się przy każdym miejscu, gdzie rury zmieniają trajektorię, zwężają się lub rozszerzają. Dzięki niej można uzyskać stosunkowo swobodny dostęp do tych miejsc i kontrolować działanie systemu kanalizacyjnego, a także, w razie potrzeby przeczyścić rury. System kanalizacyjny wraz z wodą odprowadza różnego rodzaju zanieczyszczenia, co często może prowadzić do zatkania przepływu. Studzienki rewizyjne pozwalają w dość prosty sposób zlikwidować przyczynę zatkanego systemu kanalizacyjnego, dlatego zaleca się umieszczanie ich zwłaszcza w miejscach, które mogą mieć tendencje do blokowania się przez zanieczyszczenia.

 

Studzienka rewizyjna gdzie kupić?

Studzienkę kontrolną można wykonać samemu z płyt betonowych lub tworzyw sztucznych, które będą na tyle wytrzymałe, by spełniły swoją rolę. Dostępne są również gotowe materiały, które można znaleźć w sklepach budowlanych lub sieciówkach, takich jak Castorama czy Leroy Merlin. Gotowe rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze i daje gwarancję szybkiego i prostego montażu w ziemi.

 

Studzienka rewizyjna cena

Cena gotowej studzienki kontrolnej zależna jest od jej wielkości i rodzaju materiału, z jakiego została wykonana. Korzystne jest decydowanie się na gotowe zestawy, w skład których wchodzą:

  • rura trzonowa,
  • kineta,
  • pokrywa rury trzonowej,
  • podstawa studzienki.

Taki zestaw można otrzymać już za około 300 zł. Sama rura trzonowa kosztuje średnio od około 80 zł (średnica nie przekracza metra) i 120 zł (ze średnicą około 1,5 metra).

Decydując się na gotowe materiały, mamy pewność, że będą one skonstruowane prawidłowo. Takie rozwiązanie gwarantuje również zaoszczędzenie czasu, co w przypadku remontów czy prac konserwacyjnych jest istotne. Pojedyncze elementy można dostać już od kilkudziesięciu złotych, jednak warto pamiętać o tym, że system kanalizacyjny pracuje nieustannie i bezpieczniej jest zdecydować się na studzienkę rewizyjną z solidnych tworzyw, o dobrej konstrukcji, by posłużyła przez długie lata!

Similar Posts