Fauna i flora Porady

Surfinia – uprawa i pielęgnacja

Surfinia - uprawa i pielęgnacja

Surfinia to jednoroczna ozdoba ogrodów i tarasów. Nie sposób przejść obojętnie obok bujno kwitnącej rośliny, która potrafi upiększyć nawet najbardziej pospolitą i szarą okolicę. Dowiedz się, jak sadzić i pielęgnować surfinię, by zachwycała swoją urodą aż do późnej jesieni!

Surfinie, co to za rośliny?

Znacznie częściej, niż z nazwą surfinia, możesz spotkać się z określeniem petunia. Surfinia to po prostu jedna z odmian petunii. Od pierwowzoru odróżnia ją pochylenie łodyg, przez co surfinia doskonale prezentuje się zwłaszcza na tarasach i balkonach. Podobnie, jak inne piękne kwiaty jednoroczne, również ogrodowa petunia cieszy nas swoim pięknem tylko przez jeden sezon. Z pewnością będzie jednak doskonałym uzupełnieniem do wnętrz balkonowych. Meble ogrodowe i odpowiednie oświetlenie tylko podkreśli urodę kwiatów i na odwrót.

Surfinia posiada ciemnozielone listki o jajowatym kształcie. Kwiaty są połączone płatkami, a najpopularniejszy kolor kwiatów surfinii to różne odcienie różowego. Dostępne są także rośliny o kwiatach białych lub mocno fioletowych. Kwiaty rosną gęsto i bez względu na odcień, wyglądają naprawdę wspaniale. Surfinie wydzielają delikatny zapach, przyjemny, ale nie na tyle intensywny, by drażnić powonienie.

Jeśli chodzi o wielkość rośliny, to łodygi sięgaja od 30 cm do 120 cm, opadając w swobodnych kaskadach. Surfinia ma również miłe, lekko owłosione łodygi. Jej pięknem możemy cieszyć się od czerwca aż do października, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio o nią dbamy.

Co ciekawe, petunia jest wynikiem prac inżynierii genetycznej. Rośliny te swój początek miały w Japonii. W Europie pojawiły się przy końcu XX wieku, rozmnażane za pomocą podobnych technologii genetycznych. Od tamtej pory co roku Europa tonie w tych pięknych kwiatach.

Surfinia odmiany

Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin zdobiących ogród, również surfinia ma kilka odmian. Trzeba też pamiętać, że surfinia jest odmianą petunii ogrodowej. Spokojnie można używać zatem tych nazw zamiennie. Surfinie dzieli się ze względu na barwę kwiatów i właśnie na tej podstawie rozróżnia się kilkanaście odmian. Do najbardziej znanych odmian tej rośliny należą odmiany o kwiatach różowych. Warto jednak wiedzieć, że jest ich znacznie więcej. Poniżej kilka z nich:

  • Surfinia Lavender Bouquet: Przyciąga wzrok kwiatami w kolorze liliowo-niebieskim. Kwiaty są pełne i dorodne, a kolor ciekawy, podobnie jak nazwa! To jedna z tych odmian, które wcześnie rozpoczynają swoje kwitnienie.
  • Surfinia Neon: Ta odmiana spodoba się wszystkim miłośnikom odblaskowych kolorów. W dodatku neon jest teraz bardzo na topie! Kwiaty tej odmiany surfinii są niezwykle różowe, roztaczając wokół niezwykły blask. Z pewnością skradną całą uwagę otoczenia.
  • Surfinia Veranda: Swoją nazwę zawdzięcza pięknym kulistym kaskadom kwiatów, które poetycko zwisają ku ziemi. Doskonale prezentuje się na wszystkich balkonach i tarasach. Wadą tej odmiany jest bardzo niska odporność na kiepskie warunki pogodowe. Ciężko więc uznać ją za rodzaj, który poradzi sobie podczas polskiego, kapryśnego lata.
  • Surfinia Scarlet Improve: Piękna odmiana o kwiatach z ciemniejszym środkiem i płatkami w głębokiej barwie czerwieni. To rodzaj surfinii, która intensywnie i silnie rośnie, trzymając piękny wygląd aż do jesieni.
  • Surfinia Raspberry Blast: Ten rodzaj surfinii spodoba się wszystkim miłośnikom oryginalnych kwiatów. Roślina ta ma naprawdę piękną barwę kwiatów – płatki są różowe i mają białe, poprzeczne paski, które tworzą doskonały kontrast.
  • Surfinia Purple Vein: Ta odmiana z kolei ma błękitne kwiaty, na których można zauważyć ciemne, fioletowe żyłki. Całość prezentuje się bardzo klimatycznie i oryginalnie.
  • Surfinia Table Dark Red: Ostatnia propozycja to zachwycające kwiaty o głębokiej, czerwonej barwie. Żywy czerwony kolor doskonale wyróżnia się na każdym tle.

Paleta barw surfinii jest dość szeroka, a im bardziej troskliwa pielęgnacja z Twojej strony, tym lepszy uzyskasz efekt. Zadbane surfinie kwitną naprawdę bujnie i długo. Podstawowymi czynnikami gwarantującymi życie i wzrost tych roślin są: podlewanie i nawóz. O tym opowiemy sobie już za chwilę.

Surfinia rozmnażanie: Jak gęsto sadzić surfinie i kiedy sadzić?

Uprawa surfinii jest dość angażująca. Roślina najlepiej rośnie na żyznych glebach, piaszczystych i przepuszczalnych. Ziemia dla surfinii powinna być o lekko kwaśnym odczynie. Absolutnie unikaj ziemi o odczynie zasadowym, ponieważ w tych warunkach nasza petunia ogrodowa z pewnością się nie przyjmie. Do prawidłowego wzrostu petunii potrzebny jest także nawóz. Ściślej mówiąc, bogaty w produkty mineralne nawóz wieloskładnikowy.

Chociaż surfinia lubi, gdy jest sucho i słonecznie, wymaga też częstego i obfitego podlewania. Mimo że wszystkie rośliny pochodzą z nasion, niektórych nie warto rozmnażać w ten sposób samodzielnie w warunkach domowych. Zwłaszcza, kiedy nie posiadamy szklarni. Podatne na choroby rośliny rzadko przeżywają do momentu sadzenia ich w miejscach docelowych i rzadko kiedy pomaga nawet najlepszy nawóz. Jedną z takich roślin jest właśnie surfinia. Sadzonki najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym, gdzie dostaniemy również nawóz, gotowe do posadzenia w donicach. W miejscu docelowym surfinie powinny być sadzone w odstępie 20-30 cm, gdyż dzięki dużej odległości zakwitną piękne i bujne. Odpowiednia gleba i nawóz sprawią, że nasza roślina wkrótce wyrośnie, by zdobić taras całe lato. Nawóz do surfinii powinien być wieloskładnikowy, z bardzo dużą zawartością żelaza. Nawóz należy regularnie dodawać do ziemi w Twoich kwiatach, najlepiej w odstępie co 10 dni.

Surfinie, sadzonki oraz dojrzałe rośliny, powinny być umieszczane w miejscach zacisznych, by nie być specjalnie narażonymi na działanie wiatru i niepogody, gdyż to może je uszkodzić. Kwiaty te nie są również odporne na niskie temperatury, dlatego na zewnątrz najlepiej je wystawiać dopiero w połowie maja, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już znikome.

Zapewne zastanawiasz się, czy jest również możliwość przezimowania surfinii na przyszły rok. Ze względu na to, że pobranie nasion surfinii i wyhodowanie ich w następnym sezonie należy do niezwykle trudnych, a bez posiadanej szklarni wręcz niemożliwych, polecane jest co roku kupowanie nowych, gotowych sadzonek. Surfinia należy jednak do droższych typów sadzonek. Tym bardziej więc szkoda, kiedy lato dobiega końca a wraz z nim życie Twoich surfinii… Dobra wiadomość jest taka, że surfinie z powodzeniem można przechować na następny rok. W tym celu należy przechować je w pomieszczeniu jasnym, o temperaturze oscylującej wokół 10 stopni. Roślinę należy skąpo podlewać, aż do końca lutego i początku marca, kiedy obfitość podlewania można zwiększyć razem z temperaturą pomieszczenia, która może sięgać 16 stopni. W tym czasie trzeba przyciąć stare pędy, a w połowie maja ponownie wystawić kwiat na zewnątrz. Również teraz regularnie będzie potrzebny nam nawóz. W praktyce przetrzymanie surfinii jest bardzo trudne, jednak znajdują się chętni. Podobnie, jak reszta roślin jednorocznych, także surfinia na drugi rok nie będzie już tak piękna, jak w roku poprzednim.

Pielęgnacja petunii ogrodowej, jak usuwać przekwitłe kwiaty surfinii?

Surfinia potrzebuje również stałego dostępu do słońca, a ulewne deszcze nie działają na jej korzyść. Z tego powodu warto trzymać te eleganckie kwiatki pod zadaszeniem lub osłoną. Zarówno surfinie zdobiące nasz ogród, jak i surfinie na balkonie, muszą być regularnie podlewane. To rośliny, które zdecydowanie lubią być podlewane. W czasie upałów dobrze jest nawadniać petunie dwa razy na dzień: rano i wieczorem. Trzeba pamiętać, że w upalne dni nigdy nie podlewamy kwiatów w ciągu dnia, ponieważ to tylko doprowadzi do szybszej utraty wody i przesuszenia roślin. Surfinia jest jedną z roślin, które są bardzo mało odporne na suszę.

Deszcze są nieuniknionym i potrzebnym zjawiskiem w trakcie sezonu letniego, wpływają jednak negatywnie na wygląd surfinii. Podczas ulewnych deszczy surfinie przestają kwitnąć i cieszyć oczy wspaniałym wyglądem. Nie musisz jednak się przejmować, bardzo szybko wrócą do swojej świetności, kiedy intensywne opady się skończą. Kwiaty kwitnące w ogrodzie nie wymagają tak częstego nawożenia, jak te, które rosną w pojemnikach. Z łatwością jednak znajdziesz specjalne nawozy z minerałami dedykowane specjalnie dla surfinii. Dzięki temu wygląd Twoich roślin w pojemnikach będzie równie wspaniały, co tych kwitnących na rabatkach w ziemi. Kluczowe dla wzrostu surfinii jest także regularne obrywanie przekwitłych pąków. To zachęca kwiaty balkonowe do wzrostu i przyczynia się do intensywnego i bujnego kwitnienia w zwisających pędach.

Chociaż uprawa surfinii wymaga uwagi i regularności, to dla wprawnego miłośnika kwiatów nie będzie ona w ogóle uciążliwa. W zamian za to skutecznie wzbogacisz aranżacje tarasu i balkonu. Zapraszamy również do zapoznania się z uprawą innych roślin na taras, które będą stanowić doskonałe towarzystwo dla Twoich surfinii!

Uwaga: Nasza strona korzysta z plików cookies. Akceptując ciasteczka wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę i jej zaufanych partnerów. Zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych szczegółowo wyjaśnia zakładka, do której pokieruje Cię strona główna. W każdej chwili możesz zmienić zasady dotyczące przetwarzania i wykorzystywania danych.

Similar Posts