Porady

Murłata – co to jest i gdzie się jej używa?

Murłata – co to jest i gdzie się jej używa?

Specjalistyczny język z zakresu budownictwa może wzbudzać niezrozumienie i problem, zwłaszcza podczas budowy domu, kiedy chcesz mieć pod kontrolą pracę fachowców. Dowiedz się, czym jest murłata i gdzie się jej używa.

 

Murłata co to jest?

Solidna budowa wymaga odpowiedniego zrównoważenia konstrukcji domu. Murłata wykonana jest z drewnianej belki, standardowo o wymiarach 14 cm x 14 cm. Ułożona płasko na ścianach kolankowych (podnoszą wysokość ścian na poddaszu, dzięki czemu możliwe jest zagospodarowanie większego metrażu) lub stropie budynku, przymocowana jest za pomocą stalowych kotw. Murłata służy za podstawkę do krokwi, na które z kolei nakłada się pokrycie dachowe i przenosi ciężar z dachu na ściany budynku. To element szkieletu dachu uważany za jeden z najważniejszych w prawidłowej konstrukcji domu. 

 

Murłata funkcje

Niepozorna belka ma jedno, ale istotne zastosowanie: Przenosi ciężar ze szkieletu dachu na ściany, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość budynku. Stanowi również podstawę dla krokwi, które tworzą szkielet dachu. Takie połączenie wzmacnia budynek i chociaż niektórzy specjaliści twierdzą, że murłata nie jest konieczna dla mocnej konstrukcji budynku, to większość wciąż zaleca decydowanie się na to rozwiązanie podczas budowy domu. Murłata to rozwiązanie pewne, sprawdzone i stosunkowo niedrogie. Za deski tworzące konstrukcję z murłaty na murach zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. By murłata stanowiła wystarczające wzmocnienie, należy ją prawidłowo zamontować, a w tym celu służą wspominane wcześniej stalowe kotwy, za które zapłacisz kilkadziesiąt złotych. 

 

Dlaczego murłata musi być ocieplona?

Samo ocieplenie budynku jest istotne i na własnej skórze czują to mieszkańcy nieocieplonych budynków i starych kamienic. Murłata również musi zostać dokładnie ocieplona, zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. W przeciwnym razie będzie prowadzić do strat ciepła. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do ocieplenia murłaty jest wełna mineralna i styropian. Ocieplenia należy dokonać już na wczesnym etapie budowy, gdyż dostanie się do drewnianej belki jest stosunkowo trudne. Po skończonej budowie ciężko będzie ocieplić murłatę i będzie to związane z burzeniem ścian, a więc również z dodatkowymi kosztami. Warto, w trakcie budowy, pilnować, czy wykonawcy faktycznie izolują to miejsce, gdyż często murłata jest podczas  ocieplania budynku pomijana. Spowodowane jest to trudnym do niej dostępem i założeniem, że struktura belki wystarczająco zapobiegnie utracie ciepła. 

Similar Posts